Ubezpieczenie na życie terminowe i bezterminowe – porównanie | Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Ubezpieczenie na życie terminowe i bezterminowe – porównanie

Ubezpieczenia na życie różnią się od siebie m.in. długością trwania. Można wybierać między polisami terminowymi oraz bezterminowymi (dożywotnimi). Z okresem ważności ubezpieczenia wiąże się jego cena. W przypadku polisy bezterminowej ryzyko ubezpieczeniowe będzie dla towarzystwa wyższe, dlatego też ubezpieczenie dożywotnie będzie charakteryzowało się wyższą składką. Co trzeba wiedzieć o tych dwóch rodzajach ubezpieczeń?

Trudno nie zgodzić się z różnicami między tymi dwoma wariantami, jakie charakteryzuje autor tego artykułu: http://ubezpieczenienazycieporownanie.pl/rozne-oferty-ubezpieczenia/porownanie-ubezpieczen-terminowych-i-bezterminowych/. Ubezpieczenie bezterminowe jest korzystne dla osób starszych – trwa do końca ich życia, więc na emeryturze człowiek w podeszłym wieku nie musi się martwić o zbyt wysokie stawki proponowane przez ubezpieczycieli – bo im osoba starsza, tym jest większe ryzyko wypłaty odszkodowania.

Terminowe ubezpieczenie na życie

Zapewnia ochronę finansową osoby uposażonej na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej podczas trwania ubezpieczenia. Jeśli osoba ubezpieczona przeżyje ustalony okres czasu, ani ona, ani osoba uposażona nie dostaną żadnego odszkodowania. Po upływie tego okresu możliwe jest wznowienie ubezpieczenia na życie na tych samych warunkach u danego ubezpieczyciela, możliwe, że nie będzie potrzebne wypełnianie ponownie ankiety medycznej, więc ryzyko w takim wypadku się nie zwiększy. Aczkolwiek trzeba wiedzieć, że takie wznowienie terminowej polisy na życie możliwe jest tylko do osiągnięcia danego wieku. Towarzystwo ubezpieczeniowe może oferować również przejście z polisy terminowej na bezterminową, jednak tutaj znowu dużą rolę odgrywa wiek ubezpieczonego – to on będzie czynnikiem decydującym o tym, czy konieczne jest przeliczenie ryzyka.

Bezterminowe ubezpieczenie na życie

Osoba uposażona dostanie odszkodowanie finansowe po śmierci osoby ubezpieczonej. W porównaniu do polis terminowych, tutaj istnieje 100% ryzyko wypłaty odszkodowania, więc składka w ubezpieczeniu bezterminowym będzie wyższa.

Takie warunki, jak np. wysokość sumy ubezpieczenia czy zakres ochrony można zmieniać w trakcie trwania obu rodzajów polis, należy tylko pamiętać o ograniczeniach wiekowych i o tym, że dodatkowe umowy do podstawowych ubezpieczeń generują też dodatkowe koszty, doliczane do składki.